Winterspelen2022.nl

4 februari 2022 - 20 februari 2022

Kandidaatsteden Olympische Winterspelen 2022

Op 31 juli 2015 kreeg Peking de voorkeur voor de Winterspelen van 2022 boven het Kazachse Alma-ata. Met miniem verschil werd Peking op het 127e IOC Sessie in Kuala Lumpur (Maleisië) gekozen tot gastheer van de 24e Olympische Winterspelen. Hierdoor wordt Peking de eerste stad die zowel de Zomerspelen als Winterspelen georganiseerd heeft.

In juli 2014 waren er drie steden door de laatste keuring van het IOC gekomen en deze werden door de IOC aangewezen als kandidaatsteden om de gastheer te zijn van de Olympische Winterspelen van 2022. Oslo trok zich in oktober 2014 terug wegens gebrek aan politieke steun. Daardoor kon eind juli 2015 alleen op Alma-ata en Peking gestemd worden om de gastheer van de 24e Winterspelen te worden. Peking versloeg Alma-Ata met 4 stemmen verschil (44 om 40) en zal 14 jaar na de Zomerspelen gastheer van de Winterspelen zijn.

Selectieprocedure

De selectieprocedure voor de 23e Olympische Winterspelen was als volgt.

datumhandeling
3 oktober 2012Eerste informatiebrief aan de NOC's
6 juni 2013Het IOC nodigt NOC's uit om kandidaatsteden aan te melden.
Tevens publiceert het IOC de inschrijvingsvoorwaarden voor de steden
14 november 2013Deadline van inschrijving
4-6 december 2013Seminar over de ingeschreven steden op het IOC hoofdkantoor in Lausanne, Zwitserland
14 maart 2014Inleveren van inschrijvingsdocumenten
7-9 juli 2014Selectie van de kandidaatsteden door het uitvoerend bestuur van het IOC
7 januari 2015Indienen van kandidaatsdocumenten en garanties
februari-maart 2015Bezoek aan kandidaatsteden door de evaluatie commissie
mei-juni 2015Openbaarmaking van verslag van de evaluatie commissie
mei-juni 2015Briefing kandidaatsteden in Lausanne
31 juli 2015Verkiezing gaststad tijdens de 127e IOC Sessie in Kuala Lumpur, Maleisië

Evaluatie van de aangemelde steden (juli 2014)

De IOC werkgroep 2022 presenteerde in juli 2014 een rapport aan het uitvoerend bestuur van de IOC waarin de aangemelde steden voor het eerst geëvalueerd werden. Hieronder een overzicht van de cijfers die de werkgroep gaf aan de steden op verschillende criteria, waarbij de benchmark met een 6 gewaardeerd werd. Hierbij moet gezegd worden dat dit niet de definitieve evaluatie was, maar slechts een eerste evaluatie van de ingediende plannen van de overgebleven aangemelde steden. Na afloop van de evaluatie werd besloten om alle drie de steden toe te laten als kandidaatsteden.

criteriaAlma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
Concept van de Spelen en sportstadions6,08,57,09,05,57,5
Olympisch(e) dorp(en)4,58,06,09,06,58,0
Media-/perscentrum5,58,06,09,07,08,5
Ervaring met sport evenementen4,07,09,010,06,58,0
Milieu en klimaat5,06,08,59,55,07,0
Accommodatie5,06,57,08,07,08,5
Transport6,08,07,58,55,07,5
Doping controle6,07,09,010,07,08,0
Veiligheid en beveilliging5,07,08,09,08,09,0
Telecommunicatie5,07,08,09,07,09,0
Energiebeleid4,06,08,59,56,08,5
Juridische aspecten, douane en immigratie formaliteiten6,08,07,09,07,09,0
Overheidssteun en publieke opinie6,58,05,07,08,09,0
Financiën en marketing5,06,56,58,57,59,0

Uit de evaluatie bleek dat Oslo groot kanshebber was voor de uitverkiezing. Begin oktober 2014 trok Oslo zich echter terug wegens gebrek aan overheidssteun.


Kandidaatstad Alma-ata

Kandidaatstad Peking


Op 31 juli 2015 kreeg Peking de voorkeur voor de Winterspelen van 2022 boven het Kazachse Alma-ata. Met miniem verschil werd Peking op het 127e IOC Sessie in Kuala Lumpur (Maleisië) gekozen tot gastheer van de 24e Olympische Winterspelen. Hierdoor wordt Peking de eerste stad die zowel de Zomerspelen als Winterspelen georganiseerd heeft.

In juli 2014 waren er drie steden door de laatste keuring van het IOC gekomen en deze werden door de IOC aangewezen als kandidaatsteden om de gastheer te zijn van de Olympische Winterspelen van 2022. Oslo trok zich in oktober 2014 terug wegens gebrek aan politieke steun. Daardoor kon eind juli 2015 alleen op Alma-ata en Peking gestemd worden om de gastheer van de 24e Winterspelen te worden. Peking versloeg Alma-Ata met 4 stemmen verschil (44 om 40) en zal 14 jaar na de Zomerspelen gastheer van de Winterspelen zijn.

Selectieprocedure

De selectieprocedure voor de 23e Olympische Winterspelen was als volgt.

datumhandeling
3 oktober 2012Eerste informatiebrief aan de NOC's
6 juni 2013Het IOC nodigt NOC's uit om kandidaatsteden aan te melden.
Tevens publiceert het IOC de inschrijvingsvoorwaarden voor de steden
14 november 2013Deadline van inschrijving
4-6 december 2013Seminar over de ingeschreven steden op het IOC hoofdkantoor in Lausanne, Zwitserland
14 maart 2014Inleveren van inschrijvingsdocumenten
7-9 juli 2014Selectie van de kandidaatsteden door het uitvoerend bestuur van het IOC
7 januari 2015Indienen van kandidaatsdocumenten en garanties
februari-maart 2015Bezoek aan kandidaatsteden door de evaluatie commissie
mei-juni 2015Openbaarmaking van verslag van de evaluatie commissie
mei-juni 2015Briefing kandidaatsteden in Lausanne
31 juli 2015Verkiezing gaststad tijdens de 127e IOC Sessie in Kuala Lumpur, Maleisië

Evaluatie van de aangemelde steden (juli 2014)

De IOC werkgroep 2022 presenteerde in juli 2014 een rapport aan het uitvoerend bestuur van de IOC waarin de aangemelde steden voor het eerst geëvalueerd werden. Hieronder een overzicht van de cijfers die de werkgroep gaf aan de steden op verschillende criteria, waarbij de benchmark met een 6 gewaardeerd werd. Hierbij moet gezegd worden dat dit niet de definitieve evaluatie was, maar slechts een eerste evaluatie van de ingediende plannen van de overgebleven aangemelde steden. Na afloop van de evaluatie werd besloten om alle drie de steden toe te laten als kandidaatsteden.

Concept van de Spelen en sportstadions

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
6,08,57,09,05,57,5

Olympisch(e) dorp(en)

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
4,58,06,09,06,58,0

Media-/perscentrum

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,58,06,09,07,08,5

Ervaring met sport evenementen

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
4,07,09,010,06,58,0

Milieu en klimaat

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,06,08,59,55,07,0

Accommodatie

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,06,57,08,07,08,5

Transport

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
6,08,07,58,55,07,5

Doping controle

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
6,07,09,010,07,08,0

Veiligheid en beveilliging

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,07,08,09,08,09,0

Telecommunicatie

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,07,08,09,07,09,0

Energiebeleid

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
4,06,08,59,56,08,5

Juridische aspecten, douane en immigratie formaliteiten

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
6,08,07,09,07,09,0

Overheidssteun en publieke opinie

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
6,58,05,07,08,09,0

Financiën en marketing

Alma-ataOsloPeking
minmaxminmaxminmax
5,06,56,58,57,59,0

Uit de evaluatie bleek dat Oslo groot kanshebber was voor de uitverkiezing. Begin oktober 2014 trok Oslo zich echter terug wegens gebrek aan overheidssteun.

Kandidaatstad Alma-ata

Kandidaatstad Peking


Teruggetrokken steden

De onderstaande steden hadden zich, samen met de kandidaatsteden, voor 14 november 2013 aangemeld om de Olympische Winterspelen van 2022 te organiseren. Nog vóór de selectie van de kandidaatsteden (juli 2014) trokken drie steden zich terug. Oslo was al aangewezen als kandidaatstad toen het zich in oktober 2014 ook terugtrok.

Oslo (Noorwegen)

De woordvoerder van het Organisatie Comité Oslo 2022 melde op 6 november 2013 dat de Noorse hoofdstad voor de deadline van 14 november 2013 zich zal aanmelden voor de Olympische Winterspelen van 2022. De kandidaatstelling werd eerder al gesteund door een kleine meerderheid in een referendum.

De stad kwam als beste uit de bus bij de evaluatie in juli 2014 van de aangemelde steden. Wegens een gebrek aan politieke steun heeft de regering van Noorwegen echter de kadidatuur van de hoofdstad voor de Winterspelen van 2022 ingetrokken.

Oslo had al eenmaal eerder de Winterspelen binnen de stadsgrenzen. In 1952 was het gastheer van de 6e Winterspelen.

Lviv (Oekraïne)

Kandidaatstelling aangekondigd op 5 november 2013. Op 30 juni 2014 werd bekend gemaakt dat Lviv zich teruggetrokken heeft na aanleiding van de politieke en veiligheidscrisis in het land. De organisatie heeft aangegeven over vier jaar weer te willen meedingen naar de Winterspelen.

Krakau (Polen)

Kandidaatstelling aangekondigd op 7 november 2013 samen met de Poolse bergstad Zakopane en het bergdorpje Jasná, dat net over de grens in Slowakije ligt. Bij een succesvolle kandidaatstelling zou zowel Polen als Slowakije voor eerst de Olympische Spelen huisvesten. Zakopane probeerde eerder de Winterspelen van 2006 binnen te halen, maar viel nog voor de bekendmaking van de kandidaatsteden af. De kandidaatstelling stond echter ter discussie en in een referendum op 25 mei 2014 wezen de bewonders van Krakau het bid af. Een dag later werd de kandidaatstelling door de organisatie ingetrokken.

Stockholm (Zweden)

In eerste instantie de kandidaatstelling aangekondigd op 11 november 2013. Op 17 januari 2014 meldde de regeringspartij dat Stockholm afziet van deelname vanwege te hoge verwachtte kosten en onnodige faciliteiten na afloop van het evenement. Åre (610 km van Stockholm) zou de skionderdelen huisvesten. Dit was de eerste poging van Stockholm om de Winterspelen te organiseren. In 1912 was de Zweedse hoofdstad al wel gastheer van de Zomerspelen.

Exact 100 dagen voor de bekendmaking van de gaststad voor de Winterspelen van 2022 werd bekend dat Stockholm waarschijnlijk, samen met Åre, alsnog probeert om de Winterspelen binnen te halen, maar dan wel de editie van 2026.

Geïnteresseerde steden

De volgende steden hadden op een enig moment kenbaar gemaakt, de ene serieuzer dan de andere, dat ze overwogen om zich aan te melden voor de Olympische Winterspelen van 2022. Uiteindelijk meldde geen van deze steden zich officieel aan bij de IOC.

  • Bosnië en Herzegovina: Sarajevo
  • Canada: Quebec City
  • Chili: Santiago
  • Duitsland: München

    Op zondag 10 november 2013 hebben de inwoners van München tegen een Olympisch bid gestemd.

  • Finland: Tahko, Kuopio en Helsinki
  • Frankrijk: Nice
  • Nieuw-Zeeland: Queenstown en Christchurch
  • Oostenrijk/Itelië: Euregio Tirol-Zuid-Tirol-Trentino
  • Roemenië: Brasov en Prahova vallei
  • Spanje: Barcelona
  • Spanje: Zaragoza
  • Zweden: Östersund
  • Zwitserland: Graubünden (Sankt Moritz en Davos)
  • Verenigde Staten: meerdere steden

    Bozeman (Montana), Denver (Colorado), Reno (Nevada) en Salt Lake City (Utah) toonden interesse, maar het Nationaal Olympisch Comité van de Verenigde Staten koos er voor om een stad kandidaat te stellen voor de Zomerspelen van 2024 of de Winterspelen 2026.

Logo kandidaatstad Oslo 2022

Logo kandidaatstad Oslo 2022

Logo Lviv 2022

Logo Lviv 2022

Logo Krakau 2022

Logo Krakau 2022


De onderstaande steden hadden zich, samen met de kandidaatsteden, voor 14 november 2013 aangemeld om de Olympische Winterspelen van 2022 te organiseren. Nog vóór de selectie van de kandidaatsteden (juli 2014) trokken drie steden zich terug. Oslo was al aangewezen als kandidaatstad toen het zich in oktober 2014 ook terugtrok.

Oslo (Noorwegen)

De woordvoerder van het Organisatie Comité Oslo 2022 melde op 6 november 2013 dat de Noorse hoofdstad voor de deadline van 14 november 2013 zich zal aanmelden voor de Olympische Winterspelen van 2022. De kandidaatstelling werd eerder al gesteund door een kleine meerderheid in een referendum.

De stad kwam als beste uit de bus bij de evaluatie in juli 2014 van de aangemelde steden. Wegens een gebrek aan politieke steun heeft de regering van Noorwegen echter de kadidatuur van de hoofdstad voor de Winterspelen van 2022 ingetrokken.

Oslo had al eenmaal eerder de Winterspelen binnen de stadsgrenzen. In 1952 was het gastheer van de 6e Winterspelen.

Lviv (Oekraïne)

Kandidaatstelling aangekondigd op 5 november 2013. Op 30 juni 2014 werd bekend gemaakt dat Lviv zich teruggetrokken heeft na aanleiding van de politieke en veiligheidscrisis in het land. De organisatie heeft aangegeven over vier jaar weer te willen meedingen naar de Winterspelen.

Krakau (Polen)

Kandidaatstelling aangekondigd op 7 november 2013 samen met de Poolse bergstad Zakopane en het bergdorpje Jasná, dat net over de grens in Slowakije ligt. Bij een succesvolle kandidaatstelling zou zowel Polen als Slowakije voor eerst de Olympische Spelen huisvesten. Zakopane probeerde eerder de Winterspelen van 2006 binnen te halen, maar viel nog voor de bekendmaking van de kandidaatsteden af. De kandidaatstelling stond echter ter discussie en in een referendum op 25 mei 2014 wezen de bewonders van Krakau het bid af. Een dag later werd de kandidaatstelling door de organisatie ingetrokken.

Stockholm (Zweden)

In eerste instantie de kandidaatstelling aangekondigd op 11 november 2013. Op 17 januari 2014 meldde de regeringspartij dat Stockholm afziet van deelname vanwege te hoge verwachtte kosten en onnodige faciliteiten na afloop van het evenement. Åre (610 km van Stockholm) zou de skionderdelen huisvesten. Dit was de eerste poging van Stockholm om de Winterspelen te organiseren. In 1912 was de Zweedse hoofdstad al wel gastheer van de Zomerspelen.

Exact 100 dagen voor de bekendmaking van de gaststad voor de Winterspelen van 2022 werd bekend dat Stockholm waarschijnlijk, samen met Åre, alsnog probeert om de Winterspelen binnen te halen, maar dan wel de editie van 2026.

Geïnteresseerde steden

De volgende steden hadden op een enig moment kenbaar gemaakt, de ene serieuzer dan de andere, dat ze overwogen om zich aan te melden voor de Olympische Winterspelen van 2022. Uiteindelijk meldde geen van deze steden zich officieel aan bij de IOC.

  • Bosnië en Herzegovina: Sarajevo
  • Canada: Quebec City
  • Chili: Santiago
  • Duitsland: München

    Op zondag 10 november 2013 hebben de inwoners van München tegen een Olympisch bid gestemd.

  • Finland: Tahko, Kuopio en Helsinki
  • Frankrijk: Nice
  • Nieuw-Zeeland: Queenstown en Christchurch
  • Oostenrijk/Itelië: Euregio Tirol-Zuid-Tirol-Trentino
  • Roemenië: Brasov en Prahova vallei
  • Spanje: Barcelona
  • Spanje: Zaragoza
  • Zweden: Östersund
  • Zwitserland: Graubünden (Sankt Moritz en Davos)
  • Verenigde Staten: meerdere steden

    Bozeman (Montana), Denver (Colorado), Reno (Nevada) en Salt Lake City (Utah) toonden interesse, maar het Nationaal Olympisch Comité van de Verenigde Staten koos er voor om een stad kandidaat te stellen voor de Zomerspelen van 2024 of de Winterspelen 2026.

Logo kandidaatstad Oslo 2022

Logo kandidaatstad Oslo 2022

Logo Lviv 2022

Logo Lviv 2022

Logo Krakau 2022

Logo Krakau 2022



Winterspelen2022.nl

Voor info over de Olympische Winterspelen van 2018 zie Winterspelen2018.nl

Voor info over de Olympische Winterspelen van 2026 zie Winterspelen2026.nl